Albert Einstein ünlü fotoğrafı
Biyografi

Albert Einstein Kimdir?

1879 yılında Almanya Ulm şehrinde doğan dünyaca ünlü fizikçi, son derece meraklı fakat okulu hiçbir zaman sevmeyen bir çocuktu. İsviçre’deki lise eğitiminden sonra Zürih Politeknik Enstitüsünde üniversiteye başlayan deha, 20. yy.’la damgasını vuran en önemli kuramsal fizikçi unvanına sahiptir. Görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatiksel mekanik ve kozmoloji alanında ilerlemeler kaydetmiştir. Fotoelektrik olayına yapmış olduğu açıklama ile 1921 yılında Nobel Fizik Ödülünün sahibi olmuştur.

1955 yılındaki ölümünden önce modern bilimi büyük ölçüde etkileyen üç teori geliştirmiştir. Bunlar;

  • Newton mekaniğinin yasalarını değiştirerek kütle il enerjinin eşdeğerli olduğunu savunan; Özel Görelilik Kanunudur.(1905)
  • Eğrisel ve sonlu olarak düşünülen dört boyutlu bir evrende çekim teorisini veren; Genel Görelilik Kanunudur.(1916)
  • Elektro manyetizma ve yerçekimini aynı alanda birleştiren geniş içerikli denemeleridir.

Ailesinin yanına İtalya’ya döndüğünde Einstein aradan geçen kısa bir zaman sonrasında psikolojik olarak kendini daha iyi hissetti ve eğitimine İsviçre’de devam etme kararı aldı. İsviçre’nin kaliteli eğitim veren Politeknik okuluna giriş sınavlarına katılmak için gereken 18 yaş sınırını geçebilmek için özel bir izin aldı. 16 yaşında girdiği bu sınavlarda matematik ve fizikte oldukça üstün dereceler almasına rağmen diğer konularda başarısız olunca okula kabul edilmedi. Okulun yöneticisinin önerisi ile Einstein İsviçre’deki bir liseye kaydolarak eğitimini burada tamamladı. Bu okulda kendini çok iyi ifade edebilen Einstein, psikolojik olarak da kendini artık tamamen iyi hissediyordu.

Albert Einstein bisiklet

Liseden mezun olduktan sonra Politeknik okuluna tekrar geri gelen Einstein burada fizik bölümünü seçerek pek çok ünlü matematikçiden ders alma fırsatına ulaştı. Okulun öğrenci kalitesi sayesinde buradaki arkadaş ortamlarında bilim ve felsefe içerikli tartışmalar ve konuşmalar yaptı. Rahat bir eğitim dönemi geçirdiği bu okulda Einstein ilk karısı olan Mileva Maric ile tanıştı. Üniversitede derslerin yanında kendi çalışmalarına ağırlık veren Einstein fizik dersleri veren hocası Weber’e karşı tavır almıştı. Weber de bu tavrına karşılık olarak Einstein’ın üniversitede mezuniyet sonrasında iyi bir pozisyona gelmesini engelledi.

Albert Einstein denizde

Bu sebeplerle Einstein, elektromanyetizma konusunda kendi başına çalışarak pek çok şey öğrendi. Mezun olduktan sonra bir süre boşta kalan Einstein bir arkadaşının babasına ait olan patent ajansında asistan olarak görev aldı. Bu ofiste elektrik sinyalleri ve mekanik zaman üzerine yaptığı çalışmalar ilerleyen yıllarda uzay ve zaman üzerine ortaya koyduğu düşüncelerini oluşturmuştur. Başarılı çalışmalarının ardından patent ofisinden ayrılarak Zürih Üniversitesi’nde fizik profesörü olmuştur.

Albert Einstein keşifleri

Bu süre zarfında ilk evliliğini gerçekleştiren Einstein’ın bu evliliği Mileva’nın teyzesinin kızı olan Elsa ile Einstein arasındaki yakınlaşmalar sonucu kısa sürmüştür. Einstein boşanmasının hemen ardından Elsa ile evlenmiştir.

, özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. Sadece matematik hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır.

albert-einstein-hayati

E = mc2 denklemi ile formüle ettiği kütle-enerji eşdeğerliği yıldızların nasıl enerji oluşturduğuna açıklama getirmiş ve nükleer teknolojinin önünü açmıştır. Fotoelektrik etki ve Brown hareketine getirdiği matematiksel açıklamalar, modern fiziğe diğer katkıları arasındadır. Ömrünün büyük bir kısmını bütün kuramları birleştiren bir birleşik alan kuramı yaratmaya çalışarak geçirmiş ama bu çabaları sonuçsuz kalmıştır. Einstein kuantum mekaniğinin bazı sonuçlarına, özellikle belirsizlik ilkesine oldukça şüpheci yaklaşmış fakat bu yaklaşımlar ileride geniş kabul görmüştür.

Albert Einstein matematik

Einstein, Nazilerin nükleer bomba geliştirmesi endişesiyle ABD başkanı Roosevelt’e bir mektup göndermiş, ABD’nin nükleer çalışmalara başlamasını tavsiye etmiştir. Holokost sonrası Yahudilerin kendi ülkelerine sahip olması gerektiği fikrini savunmuş, İsrail’in kuruluşuna destek vermiştir. Çeşitli söyleşilerinde Yahudilik dinine ve diğer kutsal kitaplara inanmadığını belirtmiş, sosyalizme sempati duyan bir makale yayınlamıştır. Bertrand Russell ile birlikte nükleer silahlara karşı bir manifesto da yayınlamıştır.

Albert Einstein ünlü fotoğrafı

1999’un sonlarında 100 ileri gelen fizikçiyle gerçekleştirilen milenyum oylamasında Einstein, tüm zamanların en iyi fizikçileri arasında 1. sırayı almıştır.

Albert Einstein röportaj

Einstein, hayatı boyunca 300’den fazla bilimsel makale yayınlamıştır, ayrıca 150’den fazla bilim dışı çalışmaları da olmuştur. Başarıları ve eserleri nedeniyle Einstein sözcüğü, “dahi” ile eş anlamlı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir